top of page

Zašto se pločnik na Stradunu pogrešno i nestručno obnavlja?

Ovo je jedan iz serije tekstova o svemu što smo raspravljali na nedavnom Zboru građana kotara Grad. Slijedeći tekst je o opterećenju gradskih mostova.


Kod največe obnove pločnika na Stradunu od posljedica srpsko crnogorskog granatiranja 1991/92 izvođaći i projekktanti/nadzor nisu bili u stanju pogoditi točnu dimenziju kamena (crvena linija) pa se ni fuge ne poklapaju sa središnjim kamenom u obliku kocke (označen plavom strijelicom) koja predstavlja raspolovnicu nagiba Straduna prema istoku i zapadu.

radi se o središtu Straduna.

Zelena strijelica predstavlja kamen kojemu "fali" 3 cm.

Teško je za povjerovati da se ovako nešto može pogriješiti. Radi se naime o potpunoj nemarnosti i nedostatki ikakvog stručnog nadzora.


Preluk Straduna - Zakrivljenost


Valja upozoriti kako zbog nemarnog odnosa prema obnovi Sraduna i nemarnim radom, isto gubi na svojoj zakrivljenosti koja se povečaje i ulegnučima. To se nabolje vidi nakon kiše a najbolje toprimječuju dobri fotografi kojih u Gradu ne manjka.


Obnovu bi trebalo voditi po zakrivljenoj staži a zakrivlenost se može jednostavno izračunati i predočiti grafički kao što se to radi brodograditeljski na barkama. Primjer možete vidjeti ovdje:



Izvorna podloga Straduna (PLACE)


Izvorni pločnik od cigle postavljene "na kant" i u obliku "riblja kost" indetičan je izvornom poločenju Piazze San Marco u Veneciji.

Današnji pločnik je dodan pa se takoo pojavila opasnost poplavlkivanja butiga a što prije nije bio slučaj. Dakle, nema veze s klimatskim promjenama.

Matuni (cigle) postavljeni su na istu podlogu kao što je postavljeno i današnje popločenje Straduna (osim onoga koje se kasnije popravljalo u obnovi a što e mo objasniti dalje)



Na pločnicima u Gradu moraju raditi dobro obučeni kamenari, kameno klesari a ne obični radnici i njih treba nadzirati konzervatorska struka. Pa to je i logično! U ovome tekstu nisam spominjao materijale za "fugiranje" ali valjda je jasno kako se trebamo vratiti upotrebi živog vapna (u pasti) koji miješanjem s pržinom i vodom dostiže temperaturu preko 100 stupnjeva Celzijusa pa tako mijenja svoja kemijska svojstva stvarajući kvalitetnu i trajnu ispunu. "Cementno mlijeko" je "tužan i smiješan" nači. To je i glavna zan+mjerka UNESCA inače na obnovu gradskog zidnog plašta zidina i tvrđava. I spomenika.

Izvorna (nova) podloga na Stradunu rađena krajem 19 st.


U narodu kola priča kako je gospar Pasko Baburica Dubrovčanin iz Čilea, nakon što je dao novce za obnovu gradskog zvonika i sata, priupitao Dubrovčane: " A kako stoji Placa" misleći na popločenje. A oni mu uzvratiše u dubrovačkom stilu: " A loće, loše moj gosparu Pasko". Na to im gospar Pasko da i solada za uredit Placu (Stradun). No, izgleda da se radilo samo o dijelu popločenja onda Prid Dvorom a danas Pred Dvorom (šteta je da se izgubila ta zaostala dubrovačka čakavština za što su krive jugoslavenske ideje)


Na donjoj slici možete vidjeti izvornu podlogu koja se sastojala od glinene zemlje (označeno crvenom bojom) a ne kao danas. Na vrhu glinice ono što je bijelo odnosi se na ostatke lomljenja izvornog kamena priliko skidanja a koje nije podloga.




Oblik i dimenzije izvornog kamena


Izvorni kamen je u tlocrtu naravno iste dimenzije ali u bokocrtu i nacrtu ima oblik "zuba" odnosno dobro je zakošen i visina a i površina nalijeganja mu je duplo veća od novog kamena.





Grafički prikaz uporedbe prenošenja sila opterečenja kod starog i novog kamena


Na grafičkom prikazu se vidi razlika u plošnoj površini koja je 2 puta veća nego kod novog kamena i koja svojom velikom površinom prenosi do 2-3 puta veću silu opterečenja na podlogu i susjedne kamene ploče nego što je to slučaj kod novih "plitkih" ploča.




Uporedba materijala za podlogu, za sljubnice kamena i oblika ispune sljubnice


Na donjem prikazu vidi se razlika u podlozi, veličini plošne površine koja nasjeda na glinenu kvalitetnu podlogu i kad se u pola tanji kamen postavlja na nekvalitetnu podlogu od pijeska, male plošne površine koja nasjeda na pijesak i koja se s vremenom sliježe (zarazliku od gline) kad dolazi do pucanja kamena čak pri manjem opterečenju a kamoli pri velikom.



Način i stručnost "suvremenog" postavljanja pločnika


Iako se sa strana središnjeg dijela Straduna postavljaju tanje ploče, nove ploče nisu pogodnog oblika da bi nasjedale na podlogu i bolje prenosile veću silu opterečenja.

također, vidi se podloga od pijeska koja ne odgovara zahtijevima struke ni konzervatora ako će mo biti iskreni.

Zbog oblika novih ploča moraju se raditi veće fuge u koje se ulijeva cementno mlijeko koje popuca vrlo brzo a oblik ispune nije obrnuto klinast pa i drži lošije.



Kvaliteta "suvremenog" postavljanja pločnika


Ovo je objavljeno u jednom lokalnom listu a radi se o primjedbi našeg sugrađanina na lošu kvalitetu ploča pa su se mijenjale odmah nakon postavljanja.

radi se o lošem zanatskom radu ljudi za koje se vlasnici izvođaći ne brinu niti ih šalju na usvršavanje.




Kvaliteta "neprobranog" postavljenog kamena kada se na nekim pločama čak vide i "školjke"


Oštečenja novog postavljenog kamena a uzrok su pogrešnog oblika i dimenzije kamena, potpuno kriva podlga, potpuno krivi materijal i oblik fugiranja


To nisam za ovu priliku stavljao jer to može svak vidjeti golim okom dok šeta po Stradunu

Po Stradunu se kreću preveliki tereti a šteta se pogoršava i s porastom brzine kretanja kamiona čega smo svi svjedoci što god netko govorio. O kvaliteti postavljanja kamenih ploča, njihovm obliku i dubini, kvalitetnoj podlozi i odgovarajučoj ispuni ovisi konstruktivna stabilnost lukova gradske kanalizacije koja prolazi ispod Straduna i u koju se upravo ulažu ogromna sredstva.

댓글

별점 5점 중 0점을 주었습니다.
등록된 평점 없음

평점 추가

Pišite nam

Mobitel

+385917237686

Email

Društvene mreže

  • Facebook
  • X
  • Instagram
  • Whatsapp

Hvala na poslanoj poruci!

bottom of page