Sv. Josip, kako se slavi kod nas ?
- Antun Karuzic - Tonći
- 19. ožu 2023.
- 2 min čitanja
Danas, 19. ožujka, Katolička crkva obilježava dan Sv. Josipa (zaručnika)
Čestitam svim Josipima imendan ali i ostalim muškarcima da se sjete dužnosti zaštite svojih obitelji.

Ne vjerujem da ga Irci i i dobar dio alkohoiziranih 'poštovatelja' na taj dan slave iz dubokih duhovnih razloga ali sam isto tako začudjen da se njegovo slavlje- nje kao zaštitnika Hrvatske države nije više primilo u hrvatskom narodu pa onda i u turističkim zajednicama koje su mogle tih 346 godina /potisnute tradicije/ bolje iskoristiti nego što danas koriste 'digitalne nomade'.
Irsku je u svijet probilo slavljenje dana Sv. Josipa a ne prolazne mode i prodavači magle.
Hrvatski sabor proglasio ga je na svom zasjedanju 9. i 10. lipnja 1687. zaštitnikom Kraljevine Hrvatske: 'Sveti Josip, Krista Spasitelja vjerni hranitelj, Djevice Bogorodice djevičanski zaručnik, za posebnog zaštitnika Kraljevine Hrvatske u Državnom saboru godine 1687. od redova i staleža jednoglasno je odabran.'
Tek nakon skoro 200 godina zakašnjenja to je učinio i Vatikan papinskom odlukom »Quemadmodum Deus« Pia IX. 8. prosinca1870., kad je proglašen zaštitnikom Katoličke Crkve, a od 2013. i same države Vatikana.
Takodjer, zaštnik je i mnogih drugih država (obje Amerike, Španjolske, Kanade, Malte ...)
Kako je to u Hrvatskoj?
Osim uživanja u kamenicama, u Hrvatskoj se ne slavi kako bi se očekivalo budući se tradicija veže na odluku Hrvatskog sabora od prije 346 godina.
Ispada, za se našaliti, da je Sv. Josip zaštitnik kamenica? Naravno da ne. On je zaštitnik obitelji a 1. svibnja se obilježava i kao zaštitnik radnika buduć je i sam bio "marangun".
Irci npr., ne samo da slave već su to slavlje "izvezli" u cijeli svijet na način da se i cijele rijeke pituravaju u zeleno. O businessu, da se ne govori. Nije pristojno :)
A, mi? Kad nam Bog žednima ulijeva vodu na dlanove, razdvajamo ih i držimo prste raširene.

Commentaires