Brzo i jeftino rješenje snabdijevanja 'povijesne jezgre' i dostavni kariči
- Antun Karuzic - Tonći
- 14. ožu 2023.
- 7 min čitanja
Bez puno uvoda i prenemaganja, idemo na rješenje problema koje je brzo, jeftino, nije privremeno jer se poklapa s cjelokupnim rješenjem prometa oko Grada i logističko-trgovačkim središtem i parkingom u dubini ex Atlas parkirališta u budućnosti, čiji današnji nivo mora postati zelenom zonom tj. največim urbanim parkom u cijelom gradu. A, 'uvod' je na kraju :)
Živim u Gradu i stalo mi je do zaustavljanja totalnog 'kazina' u Gradu ali i zbog cjelokupnih prometnih i logističkih problema koji muče cijeli grad. Prilično sam glasan u kritici dosadašnjeg ne-rješenja ali sam slobodan i predložiti rješenje.
Tko može jedini ponuditi najbolje rješenje ovog problema? Pa, jedino oni koji žive u samome Gradu i oni koji žive na Pločama. Kao i oni koji rade na iskrcaju i dostavi. I naši taxisti. O autobusima koji su, osim 'taxi skakavaca' kad nas iz unutrašnjosti ljeti napadnu, najveći uzrok problema u prometu ću na kraju.
Prikaz današnjeg obečanog stanja koje će nas dočekati (i opet iznenediti) i ovoga ljeta i to bez 'operatera' dostave i vozila (barem nema nikakvih vijesti)

Legenda, dolje prikazanog grafičkog prikaza jeftinog i stalnog rješenja za koje još ima dovoljno vremena provesti ga čak do Uskrsa 2023.
Ukida se prekrcajna istovarna zona na Pločama ispred fontane Međed. Današnji parking uz podzid 'ispod loze' se ukida te se današnji promet jednom trakom širine 3,80m u smjeru 'iza Revelina' pomiče uz podzid. Novost je skretanje teretnog prometa lijevo u 'Tabor' ispod Revelina. Ništa se ne mijenja u prometu ni u pravcu kretanja prometa. Ukida se 15 parking mjesta gori na putu i 25 doli u Taboru. Ukupno 40 parkirnih mjesta koliko treba 'platit' za rješavanje problema opskrbe Grada a kakvo treba primjeniti i u drugim kotarevima.
Današnji izlazni pravac iz parkirališta u 'Taboru' postaje Ulaz i potrebno ga je podijeliti u dvije trake. Jednu normalnog profila za ulaz i jednu užeg profila za ulaz/izlaz dostavnih električnih vozila i karića.
Nastavak prometa u Taboru (današnjem parkiralištu ispod Revelina) ide obratno od današnjeg tako da ulaz na parking na 'Tenisu' postaje izlaz. /ovdje nema mjesta kritici jer se najavljenim novim prometnim rješenjem namjerava smanjiti promet oko Grada. Ukoliko najvaljeni prometni režim nije iskrena želja u rješavanju prometa već način dodatnog prihoda u gradsku kasu naplatom 'ulaza' preko PPK pretplatne karte onda je zaludu sve.
Kretanje dostavnih el. vozila u pravcu ulaza u Grad. Da bi se izbjegli problemi s prometnim pravilima koji bi mogli 'napasti ovo rješenje /zanimljivo, danas se ne poštuju/, ovu traku treba proglasiti 'pješačkom zonom' u kojoj se mogu kretati el. vozila i pješaci. Širina te dostavne trake s nogostupom je oko 3,50m.
U samome 'Taboru' današnjem dijelu gdje se nalazi trafostanica, potrebno je napraviti drvenu strehu (oko 100m2 i dvije prekcajne zone od po 50m2 svaka, koja bi bila prekrcajna ''zona'' za zaustavljanje dostavnih kamiona i nesmetani promet u pravcu parkirališta i 'Tenisa'. Ovaj dio ne smije biti 'prekonoćno skladište' već se po noći može koristiti jedino za smještaj i punjenje el. dostavnih vozila. Ovo je sve izvodivo ukoliko koncesionaru dostave u Grad nisu potrebne kuhinje, kauči, ležaljke za sunčanje, televizije i slično kao što je to bilo na Pločama. Ako se pojave takvi zahtjevi ili Grad pristane na elaboriranje takvih zahvata, to znaći (u prijevodu) da mu se ne da riješiti problem dostave u 'povjesnu jezgru'.
Dio prekcajne zone se s vremenom može proširiti u nasip po kojemu je izgrađen put ali da sad ne kompliciram. Ali, tu bi se moglo smjestiti poveliko skladište za cijeli grad.
Dodatno, da nismo neosjetlivi, potrebno je osigurati nekoliko parkirališnih mjesta za ljude koji dolaze prodavati na placu u Gradu (od 6-12:30) da možemo kupit malo blitve i petrusina.
Promet mora omogučiti ulaz hitne pomoći unutar Grada iz pravca Pila jer se gubi dragocjeno vrijeme za mogući spas ljudskog života vozeći se oko Viktorije. Tako je bilo prije i tako može biti i danas. Možda su ambulance danas malo veće ali ima hi koje nijesu.
Slika: Grafički prikaz regulacije prometa i prekrcajno - dostavne zone

Što nam u 'povijesnoj jezgri' prestavlja novi sustav prometa oko Grada? Mislim, ništa.
Što predstvalja ostalim građanima? Mislim, veliki problem. Što predstavllja Konavljanima, Župljanima, Primorcima pa dalje i ostalima u dubrovačkom kraju? Stvara OPET novi animozitet, podjelu i svađe umjesto da budemo složni jer smo inaće svi, s oproštenjem, naj...
U isto vrijeme načelnici i gradonačelnici putuju poklonit se 'Sultanu na Portu' i to ne zajedno nego svaki posebno. A sultan k'o sultan. Podjeli pa vladaj. A politička 'raja', sitni begovi i spahije naivni i pomalo priglupi po sistemu 'daj ti meni briga me za njih'.
Dapače, osim svih tih preko 5000 vozila dnevno, što uđu u Grad da bi radili i prehranili se, ne donesu ništa a odnesu cijeli prirez od kojih žive njihovi općinari.
No, nije to sve :) onda sultan pošalje janjičare ko skakavce na sezonsku berbu taxi eura. 3-4-5 tisuća, tko to više zna kad smo jedina država u kulturnom svijetu u kojoj ne možeš s 50 metara prepoznati jeli to dolazi taxi ili te traži žena s njezinim autom.
Prde, smrde s CO2, uvlače se s autima u svaku bužu po Gradu, voze 200 na sat da bi uhitili turu više, svi izgledaju jadno a adrese poznaju slabije od Filipinaca koji su došli jučer. Dijele jednu postelju k'o u Male'u na Maldivima.
Jer, ima 'švicarska kravica Milka' dovoljno mlijeka za sve. Ma, ne znam do kad'?
Za sada Grad ima dojke koje su još pune mlijeka. Živaca, malo manje.
Slika u luneti predstavlja Majku republiku koja hrani svoju djecu.

Kao prvo vidjet će mo hoće li ti 'taxi skakavci' moći na taj novi parking za koji projekt jo nitko nije vidio nacrt s par stabala.
Jer, evo njih, već mijenjaju ljetne gume za doć na pašu. Zanimljivo, naši taxisti ne idu zimi na pašu na druge livade?
A spominjati, rampe, big brother kamere /koje prepoznaju štio si u horoskopu/ kružni tokovi i što već...nema smisla.
Pričekajmo do 1. srpnja (para mi se da su rekli) pa će mo zajedno plakat.
Dakle, nama u Gradu, dok ne ponude /jer imaju zašto/parking mjesto pod brojem kojeg će se i dalje naravno plačati - ništa od ovog ''režima''. Ajde, zaradit će prometni fakultet nešto. Tek trebamo vidjeti što.
1. Rješenje je zaustaviti isplatu 'abonamenata' na plaće za sve gradske i županijske službenike ali i druge zaposlenike u oko 120 ugostiteljskih objekata unutar Grada te preusmjeravanje tih novaca u JP LIBERTAS putem podjele abonamenata.. Tako nestaje problem parkiranja oko Grada.
2. Gradska vlast, a njihov je 'sultan', neka 'na Porti' traže otvaranje ''podružnice'' međunarodnog prijelaza đe je bio i prije dok je postojao drveni most i neka JP LIBERTAS svojim 'harmonikama' krca legalno po 150 putnika (za sada i s busevima kavi jesu). Udaljenost do broda na tom mjestu IZVAN lučkog područja je 50 m. I, nema koncesije.
REZULTAT:
Budući to kod 'sultana' mogu srediti prije isplate abonamenata za ovaj ožujak, možemo se nadati POTPUNOM rješenju prometa u našemu slavnome Gradu već neđe između dva 'nezgodna' datuma; 1. travnja i 10 travnja.
Autobuse sam ostavio za kraj.
3. Neka voze i dalje. Na izlete, na Pelješac, u Mostar u Boku... Neka im agencije izmišljaju ture i izlete. Neka im Grad pripomogne s onim soldima što su hi opelješili i pokažnjavali.
To što bi izgubili Pile, više bi bolilo gradske janjičare i spahije željne i gladne harača za silne plače po gradskim uredima.
Autobuseri su se zadužili, uzeli kredite i kupili autobuse? A, zašto su slušali te naše gladne gradonačelnike s pogledom i vizijom od lisice kad gleda kokoš, željne samo prikupljanja njihovog harača? Ko oni građani na bolničkom parkingu neki dan; ''dođite, dođite, mukte je a onda buum ' i eto ima kazne.
Odavno je jedan slijepac rekao ''Vjerujem vam ja. Ma, volio bi viđet''
Dakle, dobro su ih uvalili u probleme a sad bi ih mi građani trebali svih vadit iz tih problema? A zauzvrat su se malo i umislili pa odma išli tužakat JP Libertas. Ta, nije bila dobra. Jer, JP Libertas je PVBLICA a autobuseri su PRIVATORVM. Jasno je 'ko koga tu ima OBLITI.
Molim, zbrojite gori 1, 2 i 3 i na godinu svi građani i djeca mogu imati besplatni javni gradski prijevoz u Gradu Dubrovniku s urednim prometom. Ostali? Prvo ostaviti prirez pa onda mogu i oni. Žao mi je. Minirali su nas i raštrkali, bili smo ingordi i naivni. A sad razmišljajte kako se to može popravit. Za sada će vas oharačit s PPK. Naime, od silne navale radovima i tehnikom u 2 smjene, profundala se buduća koncertna 'bašta', pardon, placa u Gružu. A to je skupo.
Ovo ne može završiti bez crtice iz povijesti (koja je uostalom pravi autor ovog rješenja dostave i prometa
Kad sam ovoliko rasteg'o, može još malo.
Još kao dijete, sijećam se Tabora koji se s izvornog mjesta (današnja Gimnazija) preselio iza Revelina. I dalje je bio 'parking' za konje, magarce i mazge koji su snabdijevali Grad a posebno placu u Gradu.
Cijeli put 'iza Grada' napravljen je na samom kraju 19 st. nasipanjem i građenjem današnjeg suhozida s kiklopskim kamenjem. (u kojemu btw, nema arheologije osim sovrnje). Jedini i izvorni put iza Grada koji je išao na Kono ('Kapelicu') bio je današnji put ispred 'Švicarca' (po novome) ili ispod Rudina po starome.
Prije toga, cijeli promet s istoka jedino je mogao ići kroz Grad, preko Straduna, na Pile i dalje u Gruž.
Republika je onemogučila 'prometno spajanje Ploča i Pila' današnjim pravcem iza Grada radi obrambene strategije koja nije dopuštala opkoljavanje Grada od neprijatelja. A, tu se prostirao i glasii /čistina) koja je bila široka nešto više nego efektivna moć tadašnjih 'kopnenih' topova. U njega su pripadale ''brsalje'' na Pilama a na Pločama onaj red kuća od kojih ne vidiš najljepši pogled na Porat.
Da se, kojim slučajem 1806., moglo tuda prometovati, Francuzi ne bi ušli u Grad već bi nastavili svoj put prema zauzimanju bivših Mletačkih posjeda u Boki.
Ili,
da je Caboga, 1814. s vojskom Konavljana, Župljana i Brgačana, uz potporu engleskih ratnih brodova Privateers, umjesto uzaludno čekajući pred vratima od Ploča za ući u Grad /u kojemu su hrabri Dubrovčani već bili napali i razoružali francusku vojsku/ prije nego Austrijanci uđu s Pila /nakon što su se sukobili s drugom hrabrom grupom dubrovačkih ustanika predvođenim Pijerkom Bonom i drugima/ te krenuo iza Grada prema Pilama, tko zna kakva bi povijest bila. Opet je pobijedio strah od svega što je toliko puta dolazilo pred ta vrata, nad razumom.
Na žalost, kamena ploča koja je govorila od koga su se bojali, nestala je iz brotherhood politically correct politike u nikad umrloj ideji o južnoslavenskoj zajednici. Naime, tada je ideja već bila stara preko 200 godina. To su Dubrovčani znali već onda kad se okotila a danas tko u to ne vjeruje je politically incapable moron
Ovu malu crticu ispričao sam da bi nekima iz guzice ušlo u glavu kako je povijest učiteljica života pa taman se radilo o karićima. Oni koji to ignoriraju nikad ne mogu riješiti niti jedan problem koji tišti današnji Dubrovnik i njegove građane pa tako ne mogu rješiti ni 'karičare'.
Comments