top of page

Članovi upravnih, nastavničkih, roditeljskih vijeća, školskih odbora

* U ovom popisu nalazi se 1 upravno vijeće i 7 školskih odbora s ukupno xx od kojih barem xx bira Grad (ovako ili onako). Ali ih biraju i stranke i interesne skupine.
VAŽNO:  Postoje još Radničko vijeće,  Nastavničko vijeće te Vijeće roditelja (Školski odbor) sa 7 članova.
Vijeće roditelja bira i jednog člana (ne mora biti iz samoga Vijeća) kao predstavnika u Školskom odboru škole.
Vijeće roditelja bi prema Statutu trebalo biti upućeno u kurikulum svakog školskog predmeta, pa tako i Zdravstvenog odgoja. Ono bi preko roditelja, predstavnika iz svakog razreda, trebalo informirati sve roditelje u školi o važnim pitanjima. 

 

Vijeće roditelja je tijelo u kojem sudjeluju roditelji učenika škole. Ustrojava se na početku školske godine, kada roditelji učenika svakog razrednog odjela biraju između sebe svog predstavnika. Vijeće roditelja bira između sebe predsjednika i zamjenika predsjednika. Također, Vijeće roditelja predlaže svog člana u Školski odbor.

Osniva se u svakoj školi, prema Zakonu o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi, a u cilju ostvarivanja zadataka školstva i povezivanja škole s društvenom sredinom.

 

Vijeće roditelja surađuje s tijelima škole i s Vijećem učenika. Surađuje s drugim institucijama izvan škole po pitanjima odgoja i obrazovanja, odnosno zaštite zdravlja učenika. Način rada i djelovanje Vijeća roditelja uređuje se Statutom škole. Sjednice Vijeća održavaju se po potrebi i na inicijativu roditelja, uz podršku ravnatelja i stručne službe.


Vijeće roditelja daje mišljenje o prijedlogu školskog kurikuluma, godišnjeg plana i programa rada. Raspravlja o izvješćima ravnatelja o realizaciji školskog kurikuluma, godišnjeg plana i programa rada škole. Razmatra pritužbe roditelja u svezi s odgojno-obrazovnim radom. Predlaže mjere za unapređenje obrazovnog rada, predlaže svog člana školskog odbora te obavlja i druge poslove u skladu sa statutom škole.
 

Način rada Vijeća roditelja utvrđuje se Poslovnikom o radu Vijeća roditelja. Sjednice saziva predsjednik Vijeća roditelja (osim prve konstituirajuće, koju saziva ravnatelj).

Vijeće roditelja djeluje neovisno, ima slobodu određivati dnevni red, odlučivati tko izvan Vijeća roditelja smije sudjelovati na sjednici. Čak niti ravnatelj ne smije biti na sjednici, ako ga Vijeće roditelja ne pozove. Vijeće roditelja odlučuje većinom nazočnih, a potrebno je da je nazočna većina ukupnog broja vijećnika.

Bira jednog predstavnika iz reda roditelja (ne mora biti član Vijeća roditelja) u školski odbor. Iz prethodnih zakonskih odredbi jasno je da uloga Vijeća roditelja nije samo savjetodavna. Preko tog predstavnika u školskom odboru sudjeluje u odlučivanju o svemu važnom za upravljanje školom.

Vijeće roditelja preko svog predstavnika u Školskom odboru sudjeluje u izboru i opozivu ravnatelja. Može pokretati brojne inicijative unutar škole, ali i u lokalnoj zajednici. Može biti kontakt/posrednik između škole i lokalne zajednice (organizacija priredbi, predlaganje različitih akcija, uređenje okoliša škole, suradnja sa župom…). Vijeće roditelja bi preko roditelja, predstavnika iz svakog razreda, trebalo informirati sve roditelje u školi o važnim pitanjima.

Sudjelovanjem u Vijeću roditelja roditelj je uključen u svaku odluku u školi, pa i kad je u pitanju izglasavanje ravnatelja. Vijeće ukupno ima samo jedan glas, ali on može biti prevagnuti.

Upravo su Vijeća roditelja u pojedinim školama diljem Hrvatske bila zaslužna za sprječavanje štetnih odluka ministarstva poput one Jovanovićeve o uvođenju Zdravstvenog odgoja.

Želimo Vas potaknuti da se kandidirate za predstavnika roditelja ili predložite roditelja iz svog razreda za kojeg znate da će se zalagati za interese djece. Ovo zaduženje oduzimat će Vam samo par sati mjesečno. A moći ćete doprinijeti kvaliteti rada u školi, mjestu u kojem Vaše dijete boravi veliki dio dana… Kroz sposobnog i angažiranog roditelja u Školskom odboru, roditelji najizravnije odlučuju o svemu što je bitno za školu

Ovome valja dodati i povjerenstva a u skladu s budućim ocjenjivanjem zaposlenika u državnim i lokalnim ustanovama.


VAŽNO: članovi upravnog vijeća i školskih odbora ne mogu biti gradski viječnici a radi spriječavanja sukoba interesa.

Područne škole

1.   ŠO OŠ Koločep 1-4 razred

2.   ŠO OŠ Šipan 1-8 razred

3.   ŠO OŠ Lopud 1-8 razred

4.   ŠO OŠ Zaton 1-4 razred

5.   ŠO OŠ Osojnik 1-4 razred

Pišite nam

Mobitel

+385917237686

Email

Društvene mreže

  • Facebook
  • X
  • Instagram
  • Whatsapp

Hvala na poslanoj poruci!

bottom of page